Ścieżka kariery w IT. Wybierz swoją drogę!

04 stycznia 2023

Obecnie branża technologiczna rozwija się najszybciej na świecie. Powstają coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, a firmy szukają innowacji. Dlatego właśnie wybierając swoją ścieżkę kariery, warto pomyśleć o obszarze IT. Daje on bardzo wiele możliwości rozwoju, jednak należy pamiętać, że wiedza zdobyta na studiach to za mało. W tej branży cały czas trzeba podnosić swoje kompetencje i tylko realizacja ambitnych projektów gwarantuje sukces.

Kariera w IT – jaki obszar wybrać?

Wiele specjalizacji w IT jest ze sobą połączonych. Niekiedy mają też wspólne podstawy. Jednak przychodzi taki moment, kiedy trzeba zdecydować się na wybór jednej określonej ścieżki kariery. W IT można pracować w jednym z kilku głównych obszarów:

– wsparcie,

– analiza danych (w tym bazy i hurtownie),

– tworzenie oprogramowania,

– projektowanie systemów informatycznych,

– administracja systemami,

– tworzenie aplikacji,

– integracja systemów,

– testowanie,

– bezpieczeństwo systemów.

Każdy z powyższych obszarów pozwala z czasem awansować i wejść na ścieżkę managerską. 

Mimo wspólnych fundamentów każda ze ścieżek kariery wymaga innej wiedzy specjalistycznej oraz nakładów czasu na zdobycie potrzebnych kompetencji. Czasem niezbędne jest też wykształcenie kierunkowe. Warto zatem wybrać studia zbieżne ze swoimi zainteresowaniami, ale też potrzebami rynkowymi, by później znaleźć wymarzoną pracę. Zwrócić należy także uwagę na fakt, że nie każda ścieżka kariery gwarantuje takie same zarobki. Można pracować w obszarze architektury, infrastruktury czy aplikacji, jednak w każdej z nich zarobki są trochę inne. Wiele zależy oczywiście od posiadanego doświadczenia. Jednak w branży IT nawet niewielkie doświadczenie pozwala na stosunkowo wysokie zarobki. W IT, jak w każdej innej branży, są stanowiska bardziej i mniej pożądane. Na rynku wciąż brakuje wysokiej klasy specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa czy ekspertów SAPa i to oni mogą negocjować wyższe stawki dla siebie.

dwóch ekspertów IT przy komputerze

Gdzie szukać pracy w IT?

Wiele zależy od wybranej ścieżki rozwoju i kompetencji, które kandydat posiada. Poszukiwania można zacząć jeszcze podczas studiów za pośrednictwem np. biura karier czy na targach pracy. Dobrym pomysłem jest również udział w programie stażowym. Warto też zainteresować się ofertą dużych firm, najlepiej tych o zasięgu międzynarodowym. Dają one możliwość pracy w różnych obszarach
i na różnych stanowiskach. 

Osoby, które chcą projektować aplikacje z pewnością znajdą swoje miejsce w Software House’ach. Branża IT daje możliwość udziału w kilku projektach jednocześnie np. dzięki zatrudnieniu jako konsultant w dziale IT lub w firmie outsourcingowej. 

Warto rozejrzeć się również za pracą w konkretnych branżach np. FMCG czy retail, które dają możliwość kreatywnego i niestandardowego działania. Tu kariera może potoczyć się wyjątkowo szybko. Projekty prowadzone są dynamicznie, a doświadczenie można zdobyć w krótkim czasie. Warto więc sprawdzić, które firmy są liderami w wybranej branży. Zespół IT w Biedronce przygotowuje rozwiązania, które są dostępne dla milionów klientów. To daje ogromną możliwość rozwoju, jak również poczucie, że ma się wpływ na decyzje zakupowe klientów w całej Polsce. 

Kiedy pracuje się u największego pracodawcy w kraju, możliwości rozwoju są bardzo szerokie. Zarówno dla osób, które dopiero wkraczają na ścieżkę kariery w IT, jak i tych, którzy mają szerokie doświadczenie. Warto na bieżąco obserwować oferty pracy, by szybko zaaplikować na pożądane stanowisko. 

Praca w obszarze IT daje bardzo wiele możliwości rozwoju i oferuje wiele ścieżek kariery. Nie zawsze trzeba pracować w branży IT czy firmie stricte się tym zajmującej, żeby budować swoje doświadczenie. Wybór jednej drogi nie oznacza, że w przyszłości już zawsze trzeba będzie nią podążać, szczególnie pracując w organizacji, która wspiera rozwój swoich pracowników.

Powiązane artykuły

Pracownicy Biedronki już otrzymali pakiet świąteczny!

Pakiet świąteczny Biedronki składa się z m.in. z paczki dla pracownika i jego dzieci, zasilenia e-kodu oraz przyjęcia świąteczno-noworocznego.