Jaki zawód wybrać? 5 porad, które Ci w tym pomogą.

24 lutego 2023

Wielu młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, boryka się z problemem znalezienia dla siebie odpowiedniego miejsca oraz zawodu. Każdy chciałby mieć pracę, w której dobrze się czuje, która odpowiada jego umiejętnościom i predyspozycjom oraz która pozwala mu realizować swoje pasje. Jak rozpocząć poszukiwania zawodu idealnego i jaki zawód warto wybrać? Poznaj 5 rad od Biedronki!

Czym się kierować podczas wyboru zawodu?

Jak zaplanować i pokierować swoją karierą? Jaki zawód wybrać dla siebie? Takie pytania zadaje sobie spora liczba osób i nic w tym dziwnego. Wybór zawodu to bardzo ważna decyzja. Wpływa ona na wiele aspektów życia, takich jak zadowolenie z pracy, satysfakcja zawodowa, styl życia, poziom dochodów, a także możliwości rozwoju zawodowego. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w wyborze zawodu.

1.    Poznaj swoje mocne i słabe strony

Pomyśl, w czym się odnajdujesz i jakie zajęcie najlepiej będzie odpowiadało Twojemu usposobieniu. Z pomocą może przyjść analiza SWOT, na podstawie której wypiszesz i zidentyfikujesz to, w czym jesteś dobry(a), a nad czym warto jeszcze popracować. Taka analiza, oprócz tego, że pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie “jak wybrać odpowiedni zawód” może być też początkiem do napisania wartościowego CV, które przyda się w szukaniu pracy.

2.   Środowisko pracy, a wybór zawodu

Warto przemyśleć, w jakim środowisku pracy najlepiej się odnajdujesz. Czy praca w korporacji to dla Ciebie dobry kierunek? Może bardziej odpowiada Ci praca w małej, rodzinnej firmie? Zależy Ci na elastycznych godzinach pracy, czy preferujesz ustalone godziny pracy? Rozważ lokalizację i zastanów się, który rodzaj pracy jest dla Ciebie – praca z domu czy z biura.

3. Czy wykształcenie będzie Ci potrzebne?

Dla wybranych zawodów konieczne będzie ukończenie wybranego kierunku studiów, np. medycyna czy prawo. Na rynku są jednak oferty, które nie wymagają ukończenia określonego kierunku, a pracodawcy oczekują od kandydatów wybranych umiejętności i predyspozycji. Jeśli będziesz wybierać konkretny zawód, zastanów się czy możesz i chcesz studiować. Może warto postawić na rozwój konkretnych kompetencji, które pomogą w przyszłym miejscu pracy?

4.    Jak znaleźć zawód dla siebie? Zbadaj rynek pracy!

Znajomość ofert pracy i wymagań na wybranych stanowiskach to kolejny krok do znalezienia satysfakcjonującego zawodu. Warto rozejrzeć się na portalach pracy, LinkedInie czy na zakładkach kariery konkretnych przedsiębiorstw, żeby dowiedzieć się, na co możemy liczyć.

Poza wynagrodzeniem pracodawcy oferują szereg benefitów, takich jak karty MultiSport, elastyczne godziny pracy czy samochód służbowy. Warto zrobić listę rzeczy, na których nam najbardziej zależy i które mogą przydać się w przyszłości.

5.    Rozpocznij od stażu!

Jeśli nadal nie wiesz jaki zawód wybrać, spróbuj swoich możliwości podczas stażu czy praktyk. To dobra okazja na poznanie kilku firm i ich kultur organizacyjnych, a tym samym – prawdopodobnie na znalezienie takiej, w której będziemy się dobrze czuć. Są firmy na rynku, które oferują letnie praktyki dla studentów albo określone czasowo staże, które można pogodzić ze studiowaniem.

Przykładem może być program menedżerski Biedronki Management Trainee, do którego firma szuka studentów różnych kierunków, zmotywowanych, samodzielnych i gotowych do relokacji. Program menedżerski to idealna okazja na zostanie managerem w krótkim czasie. Jeśli uważasz, że manager to zawód dla Ciebie – sprawdź nasz artykuł na temat: “Jak zostać managerem?”.

Młodzi ludzie z programu menedżerskiego z tabliczką talents start here

Jak wybrać odpowiedni zawód? Podsumowanie.

Decyzja o wybraniu zawodu dla siebie nie należy do najłatwiejszych, ale warto się do niej przygotować i nie podejmować jej pochopnie. Przemyślana decyzja na temat tego, jaki wybrać przyszły zawód, może pomóc w osiągnięciu satysfakcji i spełnieniu zawodowym. Każde doświadczenie może przynieść coś nowego i przydać się w poszukiwaniu wymarzonego zawodu. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Jak rozpocząć karierę w IT? 4 kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Kariera w IT to marzenie wielu młodych i ambitnych ludzi. Poznaj 4 kluczowe aspekty, które pomogą Ci znaleźć idealne miejsce na start.

Biedronka gotowa na kolejny sezon pracy wakacyjnej

Jak co roku, zapraszamy chętnych kandydatów do pracy w turystycznych miejscowościach, zlokalizowanych nad morzem, w górach i na Mazurach. Pracę wakacyjną będzie można podjąć od czerwca w atrakcyjnych lokalizacjach. Chętnych zapraszamy do pracy m.in. w Międzyzdrojach, Władysławowie, Mrągowie, Mikołajkach lub Szczawnicy.