Jak zostać sprzedawcą-kasjerem? Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku

01 czerwca 2023

Branża handlowa to obok pracy w magazynie oraz w biurze, przede wszystkim praca w sklepie, która jest sercem i napędem wielu organizacji. W sklepach można pracować na stanowiskach początkowych, takich jak kasjer, sprzedawca, sprzedawca na ladzie tradycyjnej, ale także na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich – zastępca kierownika sklepu, kierownik sklepu czy kierownik regionalny, gdzie można być odpowiedzialnym za zespół pracowników oraz wyniki sprzedażowe. Dzisiaj przyjrzymy się pracy sprzedawcy-kasjera.

Jak zostać sprzedawcą-kasjerem?

Praca sprzedawcy to praca fizyczna, wymagająca umiejętności pracy w zespole oraz otwartości na kontakt z ludźmi, ponieważ do twoich głównych obowiązków należeć będzie obsługa klienta na sali sprzedaży oraz przy kasie. Jak zostać kasjerem-sprzedawcą? Osoby chcące rozpocząć pracę jako sprzedawca muszą być gotowe do pracy zmianowej, ponieważ sklepy w Polsce otwarte są od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Do takiej pracy nie jest wymagane doświadczenie, chociaż jeśli oczywiście osoba pracowała wcześniej w zespole czy w obsłudze klienta to będzie to atut. Niektóre organizacje nie wymagają dołączenia CV w odpowiedzi na ofertę pracy – to duże ułatwienie dla osób, które poszukują pracy od zaraz i są zmotywowane do podjęcia zatrudnienia. W Biedronce mamy ponad 3400 sklepów, zlokalizowanych w całej Polsce, do których poszukujemy głównie sprzedawców-kasjerów, ale także osoby do obsługi lady tradycyjnej oraz osoby, które zasilą kadrę kierowniczą. Więcej o pracy w sklepach Biedronki, na stanowiskach początkowych, możesz przeczytać tutaj: stanowiska początkowe w Biedronce.

Na czym polega praca sprzedawcy-kasjera?

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kasjer-sprzedawca? Do głównych obowiązków sprzedawcy-kasjera należy profesjonalna obsługa klientów na sali sprzedaży oraz przy kasie. Sprzedawcy-Kasjerzy pracują także z towarem – wykładaniem towaru, odpowiednim oznaczeniem cenowym oraz jego ekspozycją. Do obowiązków osoby na tym stanowisku należy także dbanie o czystość sklepu oraz porządek w jego obrębie.

Wymagania do pracy sprzedawcy-kasjera

Osoby, rozważające pracę jako sprzedawca-kasjer, powinny być gotowe do pracy fizycznej, najczęściej w systemie zmianowym. Pożądane przez pracodawców cechy kasjerów to: umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie, wysoki poziom motywacji i orientacja na osiąganie wyników. Takie osoby powinny lubić dynamikę pracy w handlu oraz kontakt z ludźmi. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, jaki zawód chciałbyś wybrać, możesz przeczytać nasz artykuł: „Jaki zawód wybrać?”.

Rekrutacja na stanowisko sprzedawcy-kasjera z reguły składa się z 3 etapów: wysłania i weryfikacji dokumentów aplikacyjnych, rozmowy telefonicznej lub/spotkania na żywo, a następnie decyzji o zatrudnieniu. 
Rozpoczynając swoją karierę jako sprzedawca-kasjer, otwierasz sobie drzwi do wielu możliwości awansu i rozwoju zawodowego. Czy wiesz, że wielu menedżerów w Biedronce rozpoczynało swoją drogę od stanowisk początkowych? Jeśli chcesz w przyszłości zostać managerem, sprawdź nasz artykuł: „Jak zostać managerem?”. Znajdziesz tam wiele praktycznych porad i informacji na temat tego, jak skutecznie rozpocząć swoją karierę menedżerską. W Biedronce stawiamy na rozwój i awans od środka – zapraszamy do zapoznania się z możliwościami, jakie oferujemy naszym pracownikom.

Powiązane artykuły

Z Poznania do Łodzi – podróże Kampusu Biedronki

Kolejne wydarzenia dopisują się do mapy spotkań i inicjatyw, wspieranych przez Kampus Biedronki – projekt kierowany do młodych talentów, który dba o ich rozwój w całej Polsce. Biedronka sponsorem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej 5. kwietnia wzięliśmy udział w uroczystej Gali w Poznaniu, organizowanej przez naszego partnera – Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Wraz z organizatorami wspólnie […]