IT jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Codziennie wprowadzane są bardziej nowoczesne rozwiązania, które też oferują coraz więcej możliwości zawodowych. Jeśli nie macie doświadczenia w IT, to nic nie szkodzi. Każdy kiedyś zaczynał i zdecydowanie warto wiedzieć, jak to zrobić! W Biedronce mamy na to sposób.
Praca w IT, bez doświadczenia
Już na początku studiów aspirujący informatycy zaczynają budować swoją karierę. Jak to zrobić? Kiedy nie możemy wpisać do swojego CV wielu pracodawców (lub nawet żadnego), to nie jest powód do zmartwienia. Liczą się jeszcze kompetencje miękkie, odbyte szkolenia, zdobyte certyfikaty czy udział w bootcampach. Pracodawcy zwracają uwagę na działalność podczas studiów, zaangażowanie w organizacjach studenckich czy udział w konkursach. Motywacja do samorozwoju, którą widać w CV jest ogromnym plusem podczas rekrutacji. W internecie istnieje wiele platform edukacyjnych, które pozwolą zdobyć chociaż podstawową wiedzę np. Coursera czy Plural Sight. Sam Youtube jest pełen tutoriali – dla chcącego nic trudnego!
Pierwsze kroki w pracy
Oczywiście, nic nie zastąpi doświadczenia, które można zdobyć pracując w firmie, w dziale IT. Praca „na żywym organizmie” pozwala uczyć się od najlepszych, buduje poczucie własnej wartości, jako pracownika, a co równie ważne, daje możliwość zdobycia unikalnej wiedzy, charakterystycznej dla danej branży. Warto budować swoje portfolio biorąc udział w różnorodnych projektach. Mogą mieć różną długość, ale finalnie każdy z nich wnosi coś nowego do naszego doświadczenia. Praca w organizacjach, szczególnie tych, które są liderami danej branży, umożliwia rozwój kompetencji miękkich. Dział IT jest partnerem biznesowym dla całej organizacji i nawiązywanie relacji i utrzymywanie ich czy praca zespołowa są równie ważne, co wiedza techniczna. Od tego już tylko krok do networkingu, dzięki któremu już niejedna osoba znalazła świetną pracę.
Oferty stażowe i praktyki
Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że pierwsze doświadczenia zawodowe nie zawsze spełniają oczekiwania młodych. Biorą udział w stażach czy praktykach, które nie oferują autentycznych możliwości rozwoju i udziału w ambitnych projektach. Dlatego szukając pracodawcy warto dobrze zapoznać się z ogłoszeniem i zajrzeć na stronę karierową. Idealnie byłoby również gdyby firma miała stronę dedykowaną dla specjalistów i ekspertów IT. Dobrze jest wiedzieć z kim się będzie pracowało i jakie wartości są wyznawane w organizacji.
Staż, szczególnie w obszarze IT, powinien mieć jasno określony obszar działania – co innego bowiem robi się obszarze infrastruktury, architektury czy aplikacji. Do tego należy dodać jasno przedstawioną stawkę za godzinę lub za miesiąc pracy oraz czas stażu. Kiedy wiemy to wszystko, śmiało można aplikować.
Przykładem stażu jest <StartIT> organizowany przez Biedronkę dla studentów 1-3 roku studiów. Stażyści na wstępie mają jasno określony obszar, w którym będą się rozwijać. Osoby które dołączyły do Biedronki w 2024 roku realizują zadania w obszarze SAP oraz infrastruktury IT. Biedronka ma około 3600 sklepów, 17 magazynów oraz biur w całej Polsce. Skala działania jest ogromna, a prowadzone nowoczesne projekty, mają zasięg międzynarodowy. W Biedronce masz możliwość kontynuowania kariery, po zakończonym stażu. Wszystkie osoby, które dołączyły do Biedronki w 2023 roku, nadal pracują w firmie.
Wszystkie oferty do pracy w IT Biedronki, znajdziesz na: www.pracawbiedronce.pl/it/