Jak zostać magazynierem? Jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku?

01 czerwca 2023

Branża handlowa to nie tylko praca w sklepie czy w biurze, ale także w centrum dystrybucyjnym. W magazynie można pracować na stanowiskach początkowych, takich jak magazynier, ale także na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, gdzie można być odpowiedzialnym za duży zespół pracowników. Dzisiaj przyjrzymy się pracy magazyniera.

Jak zostać magazynierem?

Praca magazyniera to praca fizyczna, wymagająca umiejętności pracy w zespole. Jak zostać magazynierem? Osoby chcące rozpocząć pracę jako magazynier muszą być gotowe do pracy zmianowej, ponieważ duże ośrodki magazynowe funkcjonują z reguły 24/7, nawet w święta, szczególnie w branży spożywczej. Do takiej pracy nie jest wymagane doświadczenie. Część firm nie wymaga także uprawnień na wózki widłowe, ponieważ oferuje możliwość zdobycia kwalifikacji tuż po zatrudnieniu. Niektóre organizacje nie wymagają dołączenia CV w odpowiedzi na ofertę pracy – to duże ułatwienie dla osób, które poszukują pracy od zaraz i są zmotywowane do podjęcia zatrudnienia. W Biedronce prowadzimy rekrutacje do 17 Centrów Dystrybucyjnych, zlokalizowanych w całej Polsce – w zeszłym roku otworzyliśmy najnowszy magazyn w okolicach Olsztyna, w Stawigudzie. Poszukujemy magazynierów, ale także inspektorów, kontrolerów jakości czy kierowników. Więcej o pracy w magazynie Biedronki możesz przeczytać tutaj: „Praca na magazynie w Biedronce”.

Na czym polega praca magazyniera?

Co robi magazynier? Do głównych obowiązków magazyniera należy kompletacja zamówień, rozładunek i załadunek naczep oraz przygotowywanie palet do wysyłki. Duże magazyny mają te obszary podzielone i np. magazynier kompletacji odpowiada tylko za kompletację, a magazynier ds. reklamacji – za reklamacje klientów. W magazynie porusza się na wózku widłowym, aby zautomatyzować i ułatwić proces kompletacji. Do obowiązków magazyniera należy także dbanie o porządek magazynu oraz na stanowisku.

magazynier

Wymagania do pracy magazyniera

Osoby, rozważające pracę magazyniera, powinny być gotowe do pracy fizycznej, najczęściej w systemie zmianowym. Pożądane przez pracodawców cechy magazyniera to: umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie, wysoki poziom motywacji i orientacja na osiąganie wyników. Na stanowisku magazyniera bardzo często oferowane są premie za indywidualne i/lub grupowe osiągnięcia celów. Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, jaki zawód chciałbyś wybrać, możesz przeczytać nasz artykuł: „Jaki zawód wybrać?”.

Rekrutacja na stanowisko magazyniera z reguły składa się z 3 etapów: wysłania i weryfikacji dokumentów aplikacyjnych, rozmowy telefoniczne lub/spotkania na żywo, a następnie decyzji o zatrudnieniu. Niektóre firmy oferują także oprowadzenie po magazynie, w trakcie rozmowy, aby przybliżyć specyfikę pracy.
Zaangażowanie, motywacja i zdolność do pracy zespołowej to cechy, które mogą prowadzić do awansu. Praca magazyniera może być świetnym punktem wyjścia dla kariery menedżerskiej. Jeśli zastanawiasz się, jak awansować na stanowisko menedżera, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony: „Jak zostać managerem?”. Znajdziesz tam informacje na temat możliwości, które pomogą Ci rozpocząć karierę menedżera, a także wskazówki dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego. Pamiętaj, że rozwijając się i zdobywając nowe umiejętności, zwiększasz swoje szanse na awans. Zacznij swoją podróż kariery z nami już dziś!

Powiązane artykuły

Poznaj historię Natalii – stażystki MT

Prezentujemy stażystów poprzednich edycji Management Trainee – poznajcie historię Natalii, stażystki MT 2023.