Praca po studiach. Gdzie jej szukać i jak ją znaleźć? 

30 grudnia 2022

Wejście na rynek pracy już w trakcie studiów to szansa na zdobycie niezbędnego doświadczenia oraz szybsze rozpoczęcie kariery zawodowej. Wiele osób wciąż jednak nie wie, gdzie najlepiej szukać swojej pierwszej pracy po studiach. W dzisiejszym artykule znajdziesz porady, które Ci w tym pomogą.

W jakich miejscach szukać pracy po studiach?

Biura Karier na uczelniach

Naprzeciw studentom wychodzą biura karier. Wiele firm, w ramach współpracy ze środowiskiem naukowym, publikuje tam swoje oferty. Dodatkowym atutem takich biur jest możliwość skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym, który pomoże zdecydować, jaką pierwszą pracę podjąć po studiach.

Strony internetowe firm 

Szukać pracy można też bezpośrednio na stronach internetowych firm. Jeśli jest się zdecydowanym na konkretną organizację, warto dokładnie przejrzeć znajdujące się tam informacje. Poza wartościami, kulturą czy materiałami wideo, znajdują się tam z pewnością oferty: pracy, staży czy praktyk. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o programach managerskich. Przykładem może być program Management Trainee organizowany przez Biedronkę.

uczestniczka programu Management Trainee

Portale branżowe

Pierwszej pracy po studiach warto również szukać na portalach branżowych czy portalach, które skupiają dużo ofert z różnych branż. Jeśli ktoś nie ma wybranej konkretnej firmy lub nawet branży, wizyta na takim portalu daje dostęp do większej liczby ogłoszeń w jednym miejscu.

Media społecznościowe

Nie można zapomnieć również o mediach społecznościowych. Nic nie działa tak dobrze, jak rekomendacja znajomych. Wystarczy kilka pozytywnych słów o firmie, jej pracownikach czy programie stażowym, żeby zaaplikować spontanicznie. Ponadto media społecznościowe pozwalają „podejrzeć”, jak pracuje się w danej organizacji. Często na Facebook’u, Instagramie czy Tik-Toku firmy zamieszczają zdjęcia lub filmy pokazujące praktykantów lub stażystów. Bywa też, że możemy posłuchać podcastów z nimi np. na Spotify. 

Targi pracy

Jeśli ktoś woli kontakt osobisty z pracownikami i rekruterami, dobrym wyborem mogą się okazać targi pracy. Pracodawcy odwiedzają zarówno te organizowane na uczelniach, jak i te o szerszym zasięgu, organizowane w największych miastach w Polsce. Jest to dobra okazja, żeby poznać pracowników, dowiedzieć się, jak pracuje się w danej firmie
i porozmawiać z potencjalnym przełożonym. Dzięki spotkaniu z rekruterem można dopracować swoje CV lub nawet odbyć rozmowę wstępną.

Atrakcyjne CV i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Znalezienie odpowiedniego ogłoszenia to jednak dopiero początek. Kluczowe jest pomyślne przejście etapu rekrutacji. Tutaj jest niezbędne dobrze przygotowane CV. Co zatem powinno się w nim znaleźć? Na początku kariery zawodowej nikt nie ma przecież dużego doświadczenia. Liczą się jednak praktyki i staże odbyte w czasie studiów, aktywność w organizacjach studenckich, odbyte kursy i szkolenia oraz znajomość języków obcych.

O sukcesie lub przegranej może zadecydować również przygotowanie do rozmowy. Warto dowiedzieć się więcej o firmie, jej kulturze, historii czy obecnie realizowanych projektach. To pokaże rekruterowi, że kandydat poważnie podchodzi do procesu rekrutacji. Zawsze trzeba wiedzieć, jakie oczekiwania ma się wobec pracodawcy. Nie chodzi tylko o wysokość pensji. Zarobki nie są kluczowe, kiedy podejmuje się pierwszą pracę po studiach. Znaczenie ma forma zatrudnienia (umowa o pracę, B2B, a może umowa zlecenie), możliwość pracy zdalnej oraz oferowane szkolenia. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.

Na co zwrócić uwagę wybierając program stażowy?

Wiele młodych osób wybierając pierwszą pracę po studiach, decyduje się na staż lub program managerski. Jednak jak wybrać ten najlepszy? Na rynku istnieje wiele takich ofert. Przedstawiają one jasno wytyczoną ścieżkę kariery, jednak nie gwarantują, że po zakończeniu uczestnik zdobędzie szeroką wiedzę nt. branży czy nawet samej organizacji. Takie oferty nie dają też pewności, że po miesiącach zaangażowania i realizacji  projektów oferta pracy na pewno się pojawi. 

Wybierając program stażowy dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

Jak długo dany program jest organizowany? 

Im więcej edycji, tym większa pewność, że oferta będzie ciekawa i dopracowana.

Czy pracodawca po zakończeniu programu oferuje zatrudnienie? 

Niestety w wielu firmach to nie jest pewne. Warto zwrócić uwagę na to, co deklaruje pracodawca. Jeśli jest to stanowisko wyższe niż specjalistyczne np. młodszy manager, to warto podjąć wyzwanie.

Co o programie mówią uczestnicy poprzednich edycji? 

To oni najlepiej są w stanie wskazać mocne i słabe strony programu, opowiedzieć o kulturze organizacji czy realizowanych projektach.

Jakie możliwości rozwoju oferuje dana organizacja? 

Udział w szkoleniach, dostęp do platformy szkoleniowej, opieka mentora – to wszystko pokazuje czy warto przystępować do procesu rekrutacji.

Wybór pierwszej pracy po studiach ma wbrew pozorom duże znaczenie. Pozwala ukształtować ścieżkę kariery i określić jej kierunek na dalsze lata. Dlatego warto poświęcić czas, żeby wybrać najciekawszą ofertę na rynku.

Powiązane artykuły

Z Poznania do Łodzi – podróże Kampusu Biedronki

Kolejne wydarzenia dopisują się do mapy spotkań i inicjatyw, wspieranych przez Kampus Biedronki – projekt kierowany do młodych talentów, który dba o ich rozwój w całej Polsce. Biedronka sponsorem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej 5. kwietnia wzięliśmy udział w uroczystej Gali w Poznaniu, organizowanej przez naszego partnera – Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. Wraz z organizatorami wspólnie […]