Czym zajmuje się dział IT w Biedronce?

30 grudnia 2022

Każda nowoczesna organizacja, niezależnie od branży, posiada dział IT. Może być kilkuosobowy w mniejszych firmach albo bardzo rozbudowany, składający się z wielu sekcji i zespołów. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ciężką pracę na co dzień wykonują informatycy. Zwłaszcza jeśli w firmie wszystko działa bez zastrzeżeń. Jeśli jednak przyjrzymy się różnym procesom w organizacji, okazuje się, że w każdy z nich, w pewnym stopniu zaangażowany jest dział IT.

Zadania działu IT

1.Zapewnia bezpieczeństwo informatyczne firmy w wielu wymiarach.

2.Monitoruje zagrożenia i podatności oraz analizuje ryzyka. 

3.Tworzy i aktualizuje oprogramowanie.

4.Kontroluje działania systemów i użytkowników.

5.Prowadzi audyty i testy penetracyjne.  

6.Zaspokaja potrzeby sprzętowe organizacji.

7.Zajmuje się wdrożeniami rozwiązań informatycznych.

8.Zapewnia bezpieczną architekturę i infrastrukturę organizacji.

To tylko kilka punktów, jednak jeśli dokładnie by je opisać, powstałaby dość gruba książka.

Jaki jest zakres zadań działu IT w Biedronce?

W Biedronce zakres zadań działu IT jest równie szeroki. W firmie można wyróżnić trzy główne obszary: 

-infrastrukturę,

-architekturę,

-aplikacje. 

Każdy z nich prowadzi projekty oraz wdraża rozwiązania, które są krytyczne z punktu widzenia całej organizacji.

Dział IT w branży retail

Wiele osób może zastanawiać się, co ważnego w branży retail może robić dział IT? Przecież tutaj głównie chodzi o sklepy. Jednak nic bardziej mylnego! Funkcjonowanie sieci handlowej to nie tylko sklepy i kasy. To, czego nie widzimy, jest o wiele ważniejsze. Są to skomplikowane systemy logistyczne, związane z zamawianiem towaru czy dostawami. To również wdrażanie nowoczesnych rozwiązań tj. kasy samoobsługowe. 

Nie można zapominać również o kwestiach związanych z e-commerce. Aplikacja dla konsumentów czy sklep internetowy, to kolejne wyzwania, z którymi mierzy się dział IT. Dodając do tego ponad 80 tysięcy pracowników, dla których wszystko musi funkcjonować bez zarzutu, okazuje się, że bez działu IT organizacja nie mogłaby działać sprawnie i bezpiecznie nawet 5 minut. 

Patrząc jeszcze szerzej – Biedronka jest częścią grupy Jeronimo Martins, a zatem dział IT funkcjonuje również w wymiarze międzynarodowym. Realizowane są tu na przykład projekty o globalnym zasięgu.

Co jest najważniejsze w dziale IT w Biedronki?

To oczywiście ludzie! To oni, każdego dnia, robią wielkie rzeczy. Oni wdrażają najbardziej skomplikowane rozwiązania czy programy, tworzą aplikacje i dbają o cyberbezpieczeństwo. O swojej codziennej pracy, zespołach czy wyzwaniach opowiadają w filmach zamieszczonych na stronie – zespół IT w Biedronce. Finalnie, jeśli ktoś zapyta, czym jest dział IT w Biedronce, śmiało można odpowiedzieć, że to zgrany zespół wysokiej klasy specjalistów, dla których nie ma rzeczy niemożliwych! 

Powiązane artykuły

Razem Zadbajmy o Zdrowie z Biedronką!

Kolejna edycja Razem Zadbajmy o Zdrowie w Biedronce! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla naszych pracowników w tym roku.

Biedronka gotowa na kolejny sezon pracy wakacyjnej

Jak co roku, zapraszamy chętnych kandydatów do pracy w turystycznych miejscowościach, zlokalizowanych nad morzem, w górach i na Mazurach. Pracę wakacyjną będzie można podjąć od czerwca w atrakcyjnych lokalizacjach. Chętnych zapraszamy do pracy m.in. w Międzyzdrojach, Władysławowie, Mrągowie, Mikołajkach lub Szczawnicy.